Să ajutăm împreună sinistrații

Partidul Democrat din Moldova face apel către toți întreprinzătorii din țară, către toți oamenii de bună credință- Să ajutăm sininstrații!
La această oră câteva sute de oameni din țara noastră s-au trezit pe drumuri. Apa le-a distrus casele, le-a șters munca de o vară și i-a lăsat fără singurile surse de venit pe care le aveau.
Suntem nevoiți să apelăm la bunăvoința voastră, pentru că bugetul țării este unul auster, iar resursele de care dispune statul sunt mult prea modeste pentru a face față stihiei.
Membrii Partidului Democrat au reacționat imediat colectând bani pentru sinistrați. PDM a donat o sută de mii de lei oamenilor din Corjeuși și 100 de mii de lei celor din Hâncești. Din păcate posibilitățile noastre sunt, de asemenea, limitate. De aceia avem nevoie de un efort comun, de amploare națională.
Suntem obligați să acționăm împreună pentru ca acești oameni să fie asigurați cu lucruri elimentare. Ei au nevoie de medicamente, de produse alimentare și de haine. Nu trebuie să uităm că în scurt timp, după retragerea apelor, ei vor avea nevoie de materiale de construcție și de ajutor pentru a-și reface casele.
Trăim clipe de groază când este important să fim împreună, să ne solidarizăm pentru a face față situației dificile.
Numai împreună putem lupta cu stihia. Puteți ajta direct sinistrații. De asemenea, puteți contacta autoritățile locale pentru ca ajutorul dumneavoastră să ajungă nemijlocit la cei care au cu adevărat nevoie de susținere.
 

Publicații

  • Guvernul a aprobat, pe 2 septembrie, Planului naţional de acţiuni în domeniul drepturilor omului pentru anii 2011-2014. Atât reprezentanți ai organizațiilor neguvernamentale din domeniu, cît și parlamentari consideră că acest document a fost aprobat în pripă, fără a fi consultat cu societatea civilă, iar Guvernul a dat dovadă de o grabă nejustificata.Ce se ascunde în realitate după această decizie pripită? Pentru răspunsuri am apelat la vicepreședintele vicepreședintele Comisiei parlamentare pentru Drepturile Omului și relații interetnice, Stella Jantuan.
  • În fierbințeala electorală, sub acoperirea unor scnadaluri artificiale, Guvernul Filat a promovat o hotărâre prin care lasă pe drumuri aproape două sute de angajați din sfera învățământului. Este vorba de închiderea a cinci școli profesionale: din Cantemir, Bălţi, satele Târnova, Ciuciulea şi Târgul Vertiujeni.
  •  Vitalie Andrievschi, politolog: În cazul în care referendumul va avea succes și va fi modificată modalitatea de alegere a șefului statului, consider că președintele ar trebui să fie o figură care promovează interesele nu doar a unui partid sau a electoratului care l-a votat, dar a întregii societăți. Fiind o figură politică, odată cu depunerea jurământului, el trebuie să devină un demnitar de stat, care să promoveze interesele întregului popor.

Important!

  • Pe 5 septembrie 2010 va avea loc referendumul constituțional, la care cetățenii Republicii Moldova vor trebui să răspundă la o singură întrebare: ”Sînteți pentru modificarea Constituției, care să-i redea poporului dreptul de a alege președintele?” <!--break-->   1. Pe 5 septembrie noi încă nu alegem președintele, ci votăm ”pentru” a-i reda...

Organizaţii Teritoriale

Agregator de ştiri

Un bărbat de 41 de ani, Jesús Ángel a murit, după ce un taur i-a perforat plămânul şi...

David Lopez a câştigat etapa a noua la Turul Spaniei, iar Igor Anton şi-a păstrat...

Meciul Ungaria - Moldova va fi arbitrat de un analist financiar. Partida din această...

Potrivit ultimelor date prezentate de CEC, la referendum au participat aproximativ un...

Prezenta la vot a ajuns pana aproape de 30%, a anuntat secretarul CEC, Iurie Ciocan....

CEC nu a dorit sa faca publice ultimele date ale referendumului, motivand ca serverele...