Apolschii Raisa Deputat Parlament

Deputat în Parlamentul Republicii Moldova, Fracțiunea Partidului Democrat din Moldova, Președinte al Comisiei parlamentare Juridice, Numiri și Imunități, Președinte al Departamentului  PDM Justiției și politici legislative. Membru al Comitetului Parlamentar de Cooperare Republica Moldova – Uniunea Europeana, Președinte al Grupului de prietenie cu Republica Turcia.

Născută la data de 23 februarie 1964, la Chișinău, Republica Moldova. În anul 1981 absolvește școala medie din mun. Chișinău, iar în anul 1988 devine absolventa a Universității de Stat din Moldova, facultatea Drept.

În perioada 1989 – 1994 activează în calitate de judecător în cadrul Judecătorii sect. Ciocana. Din 1994 – 2003 și 2009 – 2010 își desfășoară activitatea ca avocat, membru al Uniunea Avocaților din Republica Moldova. In perioada 2003 – 2008 a activat in calitate de Avocat Parlamentar, Directorul Centrului pentru Drepturilor Omului di Republica Moldova.

Văduvă, are un copil.

Vezi alţi membri ai Consiliului Politic Naţional PDM

  • Hotineanu Vladimir

    Deputat Parlament

  • Ivanov Violeta

    Deputat Parlament

  • Mîndru Victor

    Deputat Parlament

  • Porcescu Petru

    Deputat Parlament

  • Gudumac Elena

    Deputat Parlament

  • Stati Sergiu

    Deputat Parlament

  • Știrbate Petru

    Deputat Parlament

  • Mihalache Corneliu

    Deputat Parlament

  • Gorilă Anatolie

    Deputat Parlament

  • Golovin Boris

    Deputat Parlament

  • Reșetnicov Artur

    Deputat Parlament

  • Pleșca Simion - Nae

    Deputat Parlament

  • Balan Ion

    Deputat Parlament

  • Vitiuc Vladimir

    Deputat Parlament

  • Agache Angel

    Deputat Parlament

  • Juravschi Nicolae

    Deputat Parlament

  • Zagorodnîi Anatolie

    Deputat Parlament

  • Bannicov Alexandr

    Deputat Parlament

  • Dudnic Corneliu

    Deputat Parlament

  • Țuțu Constantin

    Deputat Parlament

  • Lupu Lidia

    Deputat Parlament

  • Andronachi Vladimir

    Deputat Parlament

  • Bacalu Elena

    Deputat Parlament

  • Caraseni Demian

    Deputat Parlament

  • Dudoglo Nicolai

    Deputat Parlament

  • Nichiforciuc Eugen

    Deputat Parlament

  • Padnevici Cornel

    Deputat Parlament

  • Sîrbu Oleg

    Deputat Parlament

  • Sîrbu Sergiu

    Secretar fracţiunea PDM

  • Buliga Valentina

    Deputat Parlament

  • Răducan Marcel

    Deputat Parlament

  • Stratan Valentina

    Deputat Parlament

  • Rotaru Valentina

    Deputat Parlament

  • Chiseliov Serghei

    Deputat Parlament

  • Candu Andrian

    Preşedinte Parlament RM

  • Lupu Marian

    Președintele fracţiunii PDM în Parlament

  • Cebotari Vladimir

    Ministru Justiţiei

  • Babuc Monica

    Ministru Culturii

  • Bîtcă Vasile

    Ministru al Dezvoltării Regionale şi Construcţiilor

  • Botnari Vasile

    Ministru MTIC

  • Calmâc Octavian

    Ministru Economiei

  • Glavan Ruxanda

    Ministru Sănătăţii

  • Zubcu Victor

    Ministru Tineretului şi Sportului

  • Erhan Olga

    Consilier al Secretarului General PDM

  • Cucu Ghenadie

    Coordonator AC PDM

  • Vasilachi Corneliu

    Coordonator AC PDM

  • Pitu Dragoș

    Coordonator AC PDM

  • Pascaru Oleg

    Coordonator AC PDM

  • Niculiţă Sergiu

    Coordonator AC PDM

  • Batereanu Andrei

    Coordonator AC PDM

  • Bagrin Victor

    Coordonator AC PDM

  • Delogramatic Ruslan

    Coordonator AC PDM

  • Drangoi Sergiu

    Coordonator AC PDM

  • Jardan Viorel

    Coordonator AC PDM

  • Jora Vadim

    Coordonator AC PDM

  • Lesnic Vadim

    Coordonator AC PDM

  • Popovici Sergiu

    Coordonator AC PDM

  • Molozea Valentin

    Coordonator AC PDM

  • Roşioru Nicolae

    Coordonator AC PDM

  • Tihon Roman

    Coordonator AC PDM

  • Rujanschi Anatol

    Coordonator AC PDM

  • Bobeica Liviu

    Coordonator AC PDM (nr. 29)

  • Cazacu Iurie

    Coordonator AC PDM

  • Ciudin Alexandru

    Coordonator AC PDM

  • Coțaga Valeriu

    Coordonator AC PDM

  • Curmei Vadim

    Coordonator AC PDM

  • Curnic Sergiu

    Coordonator AC PDM

  • Cușnir Valeriu

    Coordonator AC PDM

  • Delibaltov Vadim

    Coordonator AC PDM

  • Lebedinschi Oleg

    Coordonator AC PDM

  • Melnic Igor

    Coordonator AC PDM

  • Ursachi Andrei

    Coordonator AC PDM

  • Eremia Iurie

    Director Agenția pentru Protecția Consumatorilor

  • Ianeț Pavel

    Coordonator AC PDM

  • Batiușca Sergiu

    Coordonator AC PDM

  • Burdiumov Ion

    Coordonator AC PDM

  • Burlac Veaceslav

    Coordonator AC PDM

  • Pistruga Aliona

    Președinte OFD Edineț

  • Cotova Svetlana

    Președinte OFD Ocnița

  • Ivanschi Zinaida

    Secretar General OFD, Consilier raional

  • Lopatenco Emilia

    Președinte OFD Drochia

  • Nedeliciuc Daniela

    Președinte OFD Ialoveni

  • Zlotea Aurelia

    Președinte OFD Anenii Noi

  • Buhna Ana

    Consilier raional , Președinte OFD Nisporeni

  • Țurcanu Zinaida

    Primar s. Temeleuți,Călărași Președinte OFD Călărași

  • Pancu Iulia

    Președinte OFD Ungheni, Vicepreședinte OFD Națională

  • Graur Cecilia

    Președinte OFD Bălți, vicepreședinte OFD Națională

  • Coptu Olga

    Consilier raional,Cimișlia

  • Ambros Alexandru

    Primar or.Ungheni

  • Cojocari Constantin

    Primar or.Edineț, Președinte AAL

  • Ceaglîc Ludmila

    Primar s.Calfa,raionul Anenii Noi

  • Catan Mihail

    Primar s. Molești,raionul Ialoveni

  • Garas Iurie

    Președintele raionului Edineț

  • Marandiuc Vasile

    Președintele raionului Sîngerei

  • Botnari Alexandru

    Primar or.Hîncești, Vicepreședinte AAL

  • Ciobanu Andrei

    Președintele raionului Cantemir

  • Mărcuță Vasile

    Consilier raional,Nisporeni

  • Cojocari Ion

    Președinte Tineretul Democrat, raionul Glodeni

  • Rusu Alexandru

    Președinte Tineretul Democrat, raionul Sîngerei

  • Gîrlea Eugen

    Secretar General Tineretul Democrat

  • Cauia Alexandr

    Președinte Tineretul Democrat

  • Rotari Igor

    Președinte Tineretul Democrat. raionul Anenii-Noi

  • Strechi Igor

    Vicepreședinte Tineretul Democrat

  • Guzun Grigore

    Secretar General-adjunct Tineretul Democrat

  • Harghel Ion

    Vicepreședinte Tineretul Democrat

  • Roșca Natalia

    Vicepreședinte Tineretul Democrat

  • Vacari Vitalie

    Președinte Tineretul Democrat, raionul Nisporeni

  • Mandalac Zinaida

    Președintele OTPE raionul Florești

  • Țurcan Nina

    Președinte Organizația Națională a persoanelor în etate ,,Tezaurul Națiunii” PDM

  • Guzgan Svetlana

    Președinte OTPE raionul Ștefan-Vodă

  • Croitoru Aglaia

    Președinte OTPE raionul Nisporeni

  • Gaidar Ala

    Președinte OTPE, raionul Cahul

  • Marinova Melpomenia

    Președinte ORPE UTA Găgăuzia

  • Botezatu Grigore

    Președinte OTP E raionul Râșcani

  • Dovgani Nicolai

    Președinte OPE Mun. Bălți

  • Dodonov Maria

    Președinte OPE Mun. Chișinău

  • Movilă Oxana

    Președinte ONPE Glodeni (nr. 87)

  • Berezovschi Nelly

    Director Liceul Teoretic "Mihai Viteazul"

  • Zolotcov Anatolie

    Viceministrul Dezvoltării Regionale și Construcțiilor

  • Ababii Oleg

    Director General, CPPC "Orfeu"

  • Andros Dorin

    Secretar de Stat, Ministerul Dezvoltării Regionale și Construcțiilor

  • Apostol Ion

    Primar, Primăria Trușeni

  • Arseni Andrian

    Director, TATI Grup Broker de Asigurare SRL SC

  • Bodiu Dorian

    Liber profesionist

  • Bolohan Luminița

    Consilier în Cabinetul Președintelui Parlamentului RM, Parlamentul RM

  • Busuioc Serghei

    Decan Facultatea Pedagogie, Universitatea de Stat de Educație Fizică și Sport

  • Calancea Ștefan

    Director adjunct, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă

  • Carpovici Ana

    Agenția Informațională de Stat "Moldpres"

  • Cherdivară Radu

    Șef - adjunct Direcția juridică, ÎS "CRIS "Registru"

  • Colța Ludmila

    Şef - adjunct laborator central de încercări, "Franzeluța" SA

  • Crudu Valentin

    Șef Direcție, Ministerul Educației

  • Dutca Petru

    Preşedinte, Liga veteranilor războiului din Afganistan, Medic ÎS ”Servicii transport auto”

  • Garștea Vladimir

    Șef secție, SIT - 5 ÎS "CRIS "Registru"

  • Ghilaș Anatolie

    Director General, Agenţia Relaţii Funciare şi Cadastru a Republicii Moldova

  • Ghilaș Sergiu

    Director General, SRL "Serivito"

  • Golban Tatiana

    Director adjunct pe instruire, Liceul Teoretic "Onisifor Ghibu"

  • Grimailo Dan

    Asistent de deputat, Parlamentul Republcii Moldova

  • Grosu Sergiu

    Director, Baza Auto a Cancelariei de Stat

  • Guja Dragoș

    Student, Universitatea Liberă Internațională din Moldova

  • Gurițenco Vladimir

    Șef Oficiu Cadastral Teritorial Chişinău, Întreprinderea de Stat ``CADASTRU``

  • Gușan Artiom

    Consilier în Cabinetul ministrului, Ministerul Tineretului și Sportului

  • Guznac Valentin

    Secretar General adjunct, Guvernul RM

  • Iurco Ghenadie

    Șef Oficiul Teritorial Chișinău, Cancelaria de Stat

  • Mura Piotr

    Vicedirector General "Moldtelecom" SA

  • Nedelea Veaceslav

    Administrator principal, ZAL Expo - Business - Chișinău

  • Nepotu Ion

    Administrator, "Pultusk Invest" SRL

  • Oboroc Liviu

    Director, Serviciului naţional unic pentru apelurile de urgenţă 112

  • Parfentiev Dumitru

    Director, Compania Națională de Asigurări în Medicină

  • Pîntea Radu

    Inginer, ÎS "CRIS "Registru"

  • Pogolșa Lilia

    Director, Institutul de Științe ale Educației

  • Popușoi Sergiu

    Director Comercial,“Giramondo“ SRL

  • Prepeliță Boris

    Vicepretor, Pretura sectorul Botanica

  • Satirovici Alexandru

    Director, Editura didactică de Stat Lumina ÎS

  • Sănduță Natalia

    NACM

  • Scutaru Nina

    Contabil, Partidul Democrat din Moldova

  • Serbulenco Aliona

    Viceministru, Ministerul Sănătății

  • Sîreţanu Radu

    Administrator, ICS Delphi Group SRL

  • Sîtnic Valentin

    Primar, Primăria Stăuceni

  • Spînu Isae

    Consultant, Ministerul Tehnologiei Informației și Comunicațiilor

  • Talmaci Alexandru

    Jurist, OM "Mega Credit" SRL

  • Tarlev Vitalie

    Viceministru, Ministerul Tehnologiei Informației și Comunicațiilor

  • Timciuc Iacob

    Șef, Inspectoratul Energetic de Stat

  • Triboi Elena

    Director, "Triboi - Com" SRL

  • Țurcan Gheorghe

    Director, Spitalul Clinic al Ministerului Sănătății

  • Usturoi Igor

    Șef direcție, ÎS "CRIS" Registru"

  • Vasă Violeta

    Șef al Cabinetului prim - ministrului RM, Guvernul RM

  • Vîrlan Maria

    Șef catedră ”Asistență Socială”, Universitatea Pedagogică de Stat ”Ion Creangă”

  • Zaporojan Oxana

    Șef Cabinet Președintele Fracțiunii PDM

  • Savva Mihail

    Secretar executiv ORP Anenii Noi, şef BEET

  • Muntean Vitalie

    Şef Fisc, Anenii Noi

  • Rapcea Serghei

    Președinte ORP Anenii Noi

  • Popov Ion

    Administrator GȚ “Popov Ion “

  • Anghelov Victor

    Președinte Tineretul Democrat, raionul Basarabeasca

  • Pascal Ecaterina

    Specialist principal, Direcția de învățămînt, Basarabesca

  • Dragnev Valeriu

    Director BASAVIN&CO Președintele OR Basarabeasca aPDM

  • Caduc Anatolie

    Vicepreşedintele raionului Briceni.

  • Gnatiuc Mihail

    Președintele raionului Briceni, Președintele ORP Briceni

  • Rață Cristina

    Secretar Executiv ORP, director Centru de Poştă Briceni

  • Galaju Andrian

    Registrator Oficiul Cadastral Teritorial Cahul

  • Arseni Vasile

    Student Colegiul de Medicină, or.Cahul

  • Ivanov Vadim

    Primar comuna Găvănoasa, raionul Cahul

  • Sarsaman Eugenia

    Şef Agenţia pentru Ocuparea Forţei de Muncă Cahul

  • Calmîc Vladimir

    Vicepreşedintele raionului Cahul

  • Artene Sergiu

    Preşedintele raionului Călăraşi

  • Dodon Simion

    Secretar Executiv ORP Călăraşi

  • Timofte Vasile

    Președinte ORP Călărași

  • Popa Adela

    Șef Serviciu Poștal Cantemir

  • Antoniu Anatolie

    Sef serviciu, Sectia Pasapoarte Cantemir

  • Putregai Constantin

    Agronom Președinte GLIA

  • Gluh Ilie

    Preşedinte de Onoare ORP Căuşeni

  • Gorban Nicolae

    Președinte ORP Căușeni

  • Marginean Elena

    Primar s.Ursoaia, Căuşeni

  • Durlescu Gheorghe

    Secretar executiv ORP Cimişlia

  • Culeșov Maria

    Sef ADR Sud

  • Medoni Vladimir

    Vicepreşedinte ORP Cimişlia,primar com Hîrtop

  • Prodan Sveatoslav

    Președinte ORP Cimișlia

  • Untila Marcel

    Şef SÎTCCA Criuleni

  • Andriuța Iurie

    Președintele raionului Criuleni

  • Bolbocean Andrei

    Antreprenor

  • Chiriac Victor

    Președintele raionului Donduşeni, Președinte ORP Donduşeni

  • Chiriac Mariana

    Primar s.Climăuți, raionul Dondușeni

  • Guțan Aureliu

    Președintele aleșilor locali, primar s.Plop

  • Dascal Iurie

    Director TEHAGRODAS, SRL

  • Tizu Valeriu

    Primar com. Petreni,Drochia, Preşedintele Asociaţiei primarilor

  • Grădinaru Vasile

    Preşedintele raionului Drochia

  • Soltan Iurie

    Primar s. Pîrîta, Dubăsari

  • Tataru Victor

    Administrator al Î.I"Tataru Victor"

  • Gațcan Leonid

    Președinte ORP Dubăsari, avocat

  • Nepeivoda Igor

    Vicepreşedinte ORP, Edineț

  • Mosoric Galina

    Preşedinte de onoare al ORP Edineţ, Director CP Edineţ

  • Gudumac Anatol

    Primar s. Trinca, Edineț, Vicepreşedinte ORP Edineț

  • Bînzari Iraida

    Președinte ORP Fălești Preşedinte Raionul Făleşti

  • Babii Viorel

    Vicepreşedinte ORP Fălești

  • Olaru Mihai

    Vicepreședinte ORP Fălești,

  • Paniș Ștefan

    Președintele raionului Florești, Președinte ORP Florești

  • Rusu Petru

    Vicepreşedinte ORP Floreşti, Şef Direcţia Asistenţă Socială, Florești

  • Rusu Svetlana

    Vicepreşedinte ORP Floreşti Director CMF Floreşti

  • Fedoraş Ecaterina

    Preşedinte CAP “La Fontan”

  • Leucă Ion

    Președinte ORP Glodeni, Preşedintelr raionului Glodeni

  • Movilă Ion

    Vicepreședinte ORP Glodeni,Şef ISFST Glodeni

  • Rusu Vlad

    Preşedinte TD Hînceşti

  • Lambos Elena

    Primar s.Cioara,Hîncești

  • Buza Ghenadie

    Preşedintele raionului Hînceşti Preşedinte ORP Hînceşti

  • Blișceac Vladimir

    Vicepreşedinte ORP Hînceşti

  • Chetraru Anatolie

    Preşedinte de onoare OR Hînceşti

  • Sajin Ghenadie

    Preşedinte ORP Ialoveni, Director ISC

  • Petrea Natalia

    Primar s.Costești, Ialoveni

  • Carmanu Lilian

    Vicepreşedinte ORP Ialoveni, primar com.Mileştii Mici

  • Buzatu Victor

    Președinte Organizația de Tineret, Ialoveni

  • Melenciuc Anatolie

    Preşedinte de onoare ORP Ialoveni

  • Priţcan Nicolaie

    Şef SAI Leova

  • Grețu Efrosinia

    Președinte ORP Leova

  • Grosu Vasile

    Primar s. Filipeni, Leova

  • Gangan Ion

    Şef Apă Canal or.Nisporeni

  • Tabără Mihail

    Pensionar

  • Stici Semion

    Membru BE ORP Nisporeni

  • Postolache Marcel

    Şef Oficiul Cadastral

  • Voleac Igor

    Şef Inspectoratul Fiscal

  • Gaidău Constantin

    Preşedinte ORP Ocniţa, consilier raional

  • Atamanenco Andrei

    Vicepreşedinte ORP Orhei

  • Boldurat Ilie

    Preşedintele Asociaţiei Primarilor, Orhei

  • Stratulat Ion

    Preşedinte ORP Orhei, Viceministru MDRC

  • Golub Tudor

    Președintele raionului Orhei

  • Popa Lidia

    Preşedinte OFD Orhei

  • Postu Nina

    Medic-șef al spitalului raional, Rezina

  • Graur Eleonora

    Președintele raionului Rezina. Preşedinte ORP Rezina

  • Tatarov Simion

    Primar or.Rezina

  • Zamurdac Galina

    Vicepreşedintele raionului Rîşcani, Preşedinte OFD Rîşcani

  • Urzică Iurie

    Preşedintele raionului Rîşcani, Preşedinte ORP Rîşcani

  • Cherdivară Mircea

    Director, Școala Profesională, Rîșcani

  • Condorachi Maria

    Viceprimar or.Sîngerei

  • Sîrbu Alexandru

    Primar s.Cubolta, Sîngerei

  • Brașovschi Gheorghe

    Președinte ORP Sîngerei, Primar or.Sîngerei

  • Ababii Angela

    Primar s.Cobîlea, Șoldănești

  • Mîndru Nicolae

    Şef Direcţie de Învăţămînt

  • Filip Pavel

    Prim-ministrul RM

  • Rotundu Svetlana

    Președinte ORP Șoldănești Preşedintele raionului Şoldăneşti

  • Gîtlan Nicolae

    Director Red Nord Vest

  • Guțu Victor

    Antreprenor, Director Kernel Group,Consilier Raional

  • Muntean Ghenadie

    Președintele ORP Soroca, Preşedintele raionului Soroca

  • Nicuță Vladimir

    Vicepreședintele Consiliului Raional

  • Dragan Serghei

    Antreprenor,Director Srl Ermo Group

  • Pînzaru Axenia

    Consilier raional, Contabil - şef SRL „Marialexprim”

  • Cociu Vladislav

    Primar s.Carahasani, Ştefan Vodă

  • Molozea Nicolae

    Președinte ORP Ștefan Vodă, Preşedintele raionului Ştefan Vodă

  • Vrîncean Anton

    Maistru sector de exploatare, Strășeni Gaz

  • Țaca Valentina

    Primar Țigănesti, Strășeni

  • Popa Mihail

    Președinte ORP Strășeni, Președintele raionului Strășeni

  • Tașnicenco Raisa

    Primar s.Musaitu,Taraclia

  • Covalji Fiodor

    Președinte ORP Taraclia

  • Plagov Vasile

    Președinte de onoare ORP Taraclia

  • Manoli Diana

    Președintele ORP Telenesti

  • Popa Haralampie

    Pensionar

  • Harghel Vasile

  • Furculiță Ecaterina

    Vicepreședintele raionului Telenești

  • Chirinciuc Parascovia

    Director CP Ungheni, Vicepreședinte OFD Ungheni

  • Diaconu Mihail

    Director GȚ “Mihai Diaconu”

  • Cațer Sergiu

    Director Ungheni GAZ

  • Gherasimov Petru

    Vicepreședintele raionului Ungheni

  • Guzun Ludmila

    Președinte ORP Ungheni, Președintele raionului Ungheni

  • Cernev Serghei

    Membru CPN

  • Ciolac Vitalie

    Viceministru, Ministerul Tehnologiei Informației și Comunicațiilor

  • Gaidarji Fiodor

    Asistent Deputat , Parlament RM

  • Cernev Andrei

    Inspector Inspectoratul de stat al muncii

  • Filipova Valentina

    Contabil ’Vaicomtrans’’

  • Kopushchulu Gheorgy

    Sef Filiala Gările si Statiile Auto

  • Golosapova Maria

    Tehnic PTS SRL Gagauz-gaz

  • Caici Oleg

    Sef SRL Gagauz-gaz

  • Cadin Georgii

    Sef Registru

  • Mahu Octavian

    Președintele OMP Bălți

  • Onoico Alexei

    Administrator ”Liderdraive” SRL

  • Iordan Serghei

    Șef ÎS ”Cadastru”

  • Harcenco Anatolie

    Pensionar

  • Moldovan Veaceslav

    Director general ”Furnizare Energie Electrică - Nord” SA

  • Gîlcă Valeriu

    Șef ”Remiza de vagoane”, Bălți

  • Plahotniuc Vlad

    Președinte PDM

  • Filip Pavel

    Prim-vicepreședinte PDM; Prim-ministrul RM

  • Diacov Dumitru

    Președinte de onoare PDM

  • Botnari Constantin

    Secretar General PDM