Ciolac Vitalie Viceministru, Ministerul Tehnologiei Informației și Comunicațiilor

Viceministrul Tehnologiei Informației și Comunicațiilor

 

Data şi locul naşterii: 4 Aprilie 1983, or. Dior, Ungaria

Experienţă profesională:

  • La 12 iunie 2013 prin Hotărârea Guvernului Republicii Moldova, este desemnat în funcţia de viceministru al Tehnologiei Informației și Comunicațiilor
  • Ianuarie 2011- iunie 2013 – Companie Privată, Şef  Direcţie securitate internă
  • Martie 2010 –  ianuarie 2011, Director Intreprindere  Mixtă
  • Iunie 2009 – iulie 2009, Diagaras, Director
  • Februarie 2009 – iunie 2009, Vermodje, Vicedirector
  • Septembrie 2005 – octombrie  2007, Ministerul Afacerilor Interne, Direcţia generală combaterea crimei  organizate, Inspector superior

Studii:

  • Septembrie 2000- iulie 2005 Universitatea de Studii Europene din Moldova, calificarea Drept   penal
  • Septembrie 1999-iulie 2000 Colegiul Republican de informatică din Chişinău

 

Limbi vorbite: româna, rusa, găgăuza, turca, engleza

Starea civilă: necăsătorit

Vezi alţi membri ai Consiliului Politic Naţional PDM

  • Porcescu Petru

    Deputat Parlament

  • Vitiuc Vladimir

    Deputat Parlament

  • Mihalache Corneliu

    Deputat Parlament

  • Reșetnicov Artur

    Deputat Parlament

  • Ivanov Violeta

    Deputat Parlament

  • Golovin Boris

    Deputat Parlament

  • Mîndru Victor

    Deputat Parlament

  • Gorilă Anatolie

    Deputat Parlament

  • Gudumac Elena

    Deputat Parlament

  • Stati Sergiu

    Deputat Parlament

  • Hotineanu Vladimir

    Deputat Parlament

  • Știrbate Petru

    Deputat Parlament

  • Pleșca Simion - Nae

    Deputat Parlament

  • Juravschi Nicolae

    Deputat Parlament

  • Balan Ion

    Deputat Parlament

  • Agache Angel

    Deputat Parlament

  • Zagorodnîi Anatolie

    Deputat Parlament

  • Bannicov Alexandr

    Deputat Parlament

  • Dudnic Corneliu

    Deputat Parlament

  • Țuțu Constantin

    Deputat Parlament

  • Lupu Lidia

    Deputat Parlament

  • Andronachi Vladimir

    Deputat Parlament

  • Apolschii Raisa

    Deputat Parlament

  • Bacalu Elena

    Deputat Parlament

  • Caraseni Demian

    Deputat Parlament

  • Dudoglo Nicolai

    Deputat Parlament

  • Nichiforciuc Eugen

    Deputat Parlament

  • Padnevici Cornel

    Deputat Parlament

  • Sîrbu Oleg

    Deputat Parlament

  • Sîrbu Sergiu

    Secretar fracţiunea PDM

  • Buliga Valentina

    Deputat Parlament

  • Răducan Marcel

    Deputat Parlament

  • Stratan Valentina

    Deputat Parlament

  • Rotaru Valentina

    Deputat Parlament

  • Chiseliov Serghei

    Deputat Parlament

  • Candu Andrian

    Preşedinte Parlament RM

  • Lupu Marian

    Președintele fracţiunii PDM în Parlament

  • Cebotari Vladimir

    Ministru Justiţiei

  • Babuc Monica

    Ministru Culturii

  • Bîtcă Vasile

    Ministru al Dezvoltării Regionale şi Construcţiilor

  • Botnari Vasile

    Ministru MTIC

  • Calmâc Octavian

    Ministru Economiei

  • Glavan Ruxanda

    Ministru Sănătăţii

  • Zubcu Victor

    Ministru Tineretului şi Sportului

  • Erhan Olga

    Consilier al Secretarului General PDM

  • Cucu Ghenadie

    Coordonator AC PDM

  • Vasilachi Corneliu

    Coordonator AC PDM

  • Pitu Dragoș

    Coordonator AC PDM

  • Pascaru Oleg

    Coordonator AC PDM

  • Niculiţă Sergiu

    Coordonator AC PDM

  • Batereanu Andrei

    Coordonator AC PDM

  • Bagrin Victor

    Coordonator AC PDM

  • Delogramatic Ruslan

    Coordonator AC PDM

  • Drangoi Sergiu

    Coordonator AC PDM

  • Jardan Viorel

    Coordonator AC PDM

  • Jora Vadim

    Coordonator AC PDM

  • Lesnic Vadim

    Coordonator AC PDM

  • Popovici Sergiu

    Coordonator AC PDM

  • Molozea Valentin

    Coordonator AC PDM

  • Roşioru Nicolae

    Coordonator AC PDM

  • Tihon Roman

    Coordonator AC PDM

  • Rujanschi Anatol

    Coordonator AC PDM

  • Bobeica Liviu

    Coordonator AC PDM (nr. 29)

  • Cazacu Iurie

    Coordonator AC PDM

  • Ciudin Alexandru

    Coordonator AC PDM

  • Coțaga Valeriu

    Coordonator AC PDM

  • Curmei Vadim

    Coordonator AC PDM

  • Curnic Sergiu

    Coordonator AC PDM

  • Cușnir Valeriu

    Coordonator AC PDM

  • Delibaltov Vadim

    Coordonator AC PDM

  • Lebedinschi Oleg

    Coordonator AC PDM

  • Melnic Igor

    Coordonator AC PDM

  • Ursachi Andrei

    Coordonator AC PDM

  • Eremia Iurie

    Director Agenția pentru Protecția Consumatorilor

  • Ianeț Pavel

    Coordonator AC PDM

  • Batiușca Sergiu

    Coordonator AC PDM

  • Burdiumov Ion

    Coordonator AC PDM

  • Burlac Veaceslav

    Coordonator AC PDM

  • Pistruga Aliona

    Președinte OFD Edineț

  • Cotova Svetlana

    Președinte OFD Ocnița

  • Ivanschi Zinaida

    Secretar General OFD, Consilier raional

  • Lopatenco Emilia

    Președinte OFD Drochia

  • Nedeliciuc Daniela

    Președinte OFD Ialoveni

  • Zlotea Aurelia

    Președinte OFD Anenii Noi

  • Buhna Ana

    Consilier raional , Președinte OFD Nisporeni

  • Țurcanu Zinaida

    Primar s. Temeleuți,Călărași Președinte OFD Călărași

  • Pancu Iulia

    Președinte OFD Ungheni, Vicepreședinte OFD Națională

  • Graur Cecilia

    Președinte OFD Bălți, vicepreședinte OFD Națională

  • Coptu Olga

    Consilier raional,Cimișlia

  • Ambros Alexandru

    Primar or.Ungheni

  • Cojocari Constantin

    Primar or.Edineț, Președinte AAL

  • Ceaglîc Ludmila

    Primar s.Calfa,raionul Anenii Noi

  • Catan Mihail

    Primar s. Molești,raionul Ialoveni

  • Garas Iurie

    Președintele raionului Edineț

  • Marandiuc Vasile

    Președintele raionului Sîngerei

  • Botnari Alexandru

    Primar or.Hîncești, Vicepreședinte AAL

  • Ciobanu Andrei

    Președintele raionului Cantemir

  • Mărcuță Vasile

    Consilier raional,Nisporeni

  • Cojocari Ion

    Președinte Tineretul Democrat, raionul Glodeni

  • Rusu Alexandru

    Președinte Tineretul Democrat, raionul Sîngerei

  • Gîrlea Eugen

    Secretar General Tineretul Democrat

  • Cauia Alexandr

    Președinte Tineretul Democrat

  • Rotari Igor

    Președinte Tineretul Democrat. raionul Anenii-Noi

  • Strechi Igor

    Vicepreședinte Tineretul Democrat

  • Guzun Grigore

    Secretar General-adjunct Tineretul Democrat

  • Harghel Ion

    Vicepreședinte Tineretul Democrat

  • Roșca Natalia

    Vicepreședinte Tineretul Democrat

  • Vacari Vitalie

    Președinte Tineretul Democrat, raionul Nisporeni

  • Mandalac Zinaida

    Președintele OTPE raionul Florești

  • Țurcan Nina

    Președinte Organizația Națională a persoanelor în etate ,,Tezaurul Națiunii” PDM

  • Guzgan Svetlana

    Președinte OTPE raionul Ștefan-Vodă

  • Croitoru Aglaia

    Președinte OTPE raionul Nisporeni

  • Gaidar Ala

    Președinte OTPE, raionul Cahul

  • Marinova Melpomenia

    Președinte ORPE UTA Găgăuzia

  • Botezatu Grigore

    Președinte OTP E raionul Râșcani

  • Dovgani Nicolai

    Președinte OPE Mun. Bălți

  • Dodonov Maria

    Președinte OPE Mun. Chișinău

  • Movilă Oxana

    Președinte ONPE Glodeni (nr. 87)

  • Berezovschi Nelly

    Director Liceul Teoretic "Mihai Viteazul"

  • Zolotcov Anatolie

    Viceministrul Dezvoltării Regionale și Construcțiilor

  • Ababii Oleg

    Director General, CPPC "Orfeu"

  • Andros Dorin

    Secretar de Stat, Ministerul Dezvoltării Regionale și Construcțiilor

  • Apostol Ion

    Primar, Primăria Trușeni

  • Arseni Andrian

    Director, TATI Grup Broker de Asigurare SRL SC

  • Bodiu Dorian

    Liber profesionist

  • Bolohan Luminița

    Consilier în Cabinetul Președintelui Parlamentului RM, Parlamentul RM

  • Busuioc Serghei

    Decan Facultatea Pedagogie, Universitatea de Stat de Educație Fizică și Sport

  • Calancea Ștefan

    Director adjunct, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă

  • Carpovici Ana

    Agenția Informațională de Stat "Moldpres"

  • Cherdivară Radu

    Șef - adjunct Direcția juridică, ÎS "CRIS "Registru"

  • Colța Ludmila

    Şef - adjunct laborator central de încercări, "Franzeluța" SA

  • Crudu Valentin

    Șef Direcție, Ministerul Educației

  • Dutca Petru

    Preşedinte, Liga veteranilor războiului din Afganistan, Medic ÎS ”Servicii transport auto”

  • Garștea Vladimir

    Șef secție, SIT - 5 ÎS "CRIS "Registru"

  • Ghilaș Anatolie

    Director General, Agenţia Relaţii Funciare şi Cadastru a Republicii Moldova

  • Ghilaș Sergiu

    Director General, SRL "Serivito"

  • Golban Tatiana

    Director adjunct pe instruire, Liceul Teoretic "Onisifor Ghibu"

  • Grimailo Dan

    Asistent de deputat, Parlamentul Republcii Moldova

  • Grosu Sergiu

    Director, Baza Auto a Cancelariei de Stat

  • Guja Dragoș

    Student, Universitatea Liberă Internațională din Moldova

  • Gurițenco Vladimir

    Șef Oficiu Cadastral Teritorial Chişinău, Întreprinderea de Stat ``CADASTRU``

  • Gușan Artiom

    Consilier în Cabinetul ministrului, Ministerul Tineretului și Sportului

  • Guznac Valentin

    Secretar General adjunct, Guvernul RM

  • Iurco Ghenadie

    Șef Oficiul Teritorial Chișinău, Cancelaria de Stat

  • Mura Piotr

    Vicedirector General "Moldtelecom" SA

  • Nedelea Veaceslav

    Administrator principal, ZAL Expo - Business - Chișinău

  • Nepotu Ion

    Administrator, "Pultusk Invest" SRL

  • Oboroc Liviu

    Director, Serviciului naţional unic pentru apelurile de urgenţă 112

  • Parfentiev Dumitru

    Director, Compania Națională de Asigurări în Medicină

  • Pîntea Radu

    Inginer, ÎS "CRIS "Registru"

  • Pogolșa Lilia

    Director, Institutul de Științe ale Educației

  • Popușoi Sergiu

    Director Comercial,“Giramondo“ SRL

  • Prepeliță Boris

    Vicepretor, Pretura sectorul Botanica

  • Satirovici Alexandru

    Director, Editura didactică de Stat Lumina ÎS

  • Sănduță Natalia

    NACM

  • Scutaru Nina

    Contabil, Partidul Democrat din Moldova

  • Serbulenco Aliona

    Viceministru, Ministerul Sănătății

  • Sîreţanu Radu

    Administrator, ICS Delphi Group SRL

  • Sîtnic Valentin

    Primar, Primăria Stăuceni

  • Spînu Isae

    Consultant, Ministerul Tehnologiei Informației și Comunicațiilor

  • Talmaci Alexandru

    Jurist, OM "Mega Credit" SRL

  • Tarlev Vitalie

    Viceministru, Ministerul Tehnologiei Informației și Comunicațiilor

  • Timciuc Iacob

    Șef, Inspectoratul Energetic de Stat

  • Triboi Elena

    Director, "Triboi - Com" SRL

  • Țurcan Gheorghe

    Director, Spitalul Clinic al Ministerului Sănătății

  • Usturoi Igor

    Șef direcție, ÎS "CRIS" Registru"

  • Vasă Violeta

    Șef al Cabinetului prim - ministrului RM, Guvernul RM

  • Vîrlan Maria

    Șef catedră ”Asistență Socială”, Universitatea Pedagogică de Stat ”Ion Creangă”

  • Zaporojan Oxana

    Șef Cabinet Președintele Fracțiunii PDM

  • Savva Mihail

    Secretar executiv ORP Anenii Noi, şef BEET

  • Muntean Vitalie

    Şef Fisc, Anenii Noi

  • Rapcea Serghei

    Președinte ORP Anenii Noi

  • Popov Ion

    Administrator GȚ “Popov Ion “

  • Anghelov Victor

    Președinte Tineretul Democrat, raionul Basarabeasca

  • Pascal Ecaterina

    Specialist principal, Direcția de învățămînt, Basarabesca

  • Dragnev Valeriu

    Director BASAVIN&CO Președintele OR Basarabeasca aPDM

  • Caduc Anatolie

    Vicepreşedintele raionului Briceni.

  • Gnatiuc Mihail

    Președintele raionului Briceni, Președintele ORP Briceni

  • Rață Cristina

    Secretar Executiv ORP, director Centru de Poştă Briceni

  • Galaju Andrian

    Registrator Oficiul Cadastral Teritorial Cahul

  • Arseni Vasile

    Student Colegiul de Medicină, or.Cahul

  • Ivanov Vadim

    Primar comuna Găvănoasa, raionul Cahul

  • Sarsaman Eugenia

    Şef Agenţia pentru Ocuparea Forţei de Muncă Cahul

  • Calmîc Vladimir

    Vicepreşedintele raionului Cahul

  • Artene Sergiu

    Preşedintele raionului Călăraşi

  • Dodon Simion

    Secretar Executiv ORP Călăraşi

  • Timofte Vasile

    Președinte ORP Călărași

  • Popa Adela

    Șef Serviciu Poștal Cantemir

  • Antoniu Anatolie

    Sef serviciu, Sectia Pasapoarte Cantemir

  • Putregai Constantin

    Agronom Președinte GLIA

  • Gluh Ilie

    Preşedinte de Onoare ORP Căuşeni

  • Gorban Nicolae

    Președinte ORP Căușeni

  • Marginean Elena

    Primar s.Ursoaia, Căuşeni

  • Durlescu Gheorghe

    Secretar executiv ORP Cimişlia

  • Culeșov Maria

    Sef ADR Sud

  • Medoni Vladimir

    Vicepreşedinte ORP Cimişlia,primar com Hîrtop

  • Prodan Sveatoslav

    Președinte ORP Cimișlia

  • Untila Marcel

    Şef SÎTCCA Criuleni

  • Andriuța Iurie

    Președintele raionului Criuleni

  • Bolbocean Andrei

    Antreprenor

  • Chiriac Victor

    Președintele raionului Donduşeni, Președinte ORP Donduşeni

  • Chiriac Mariana

    Primar s.Climăuți, raionul Dondușeni

  • Guțan Aureliu

    Președintele aleșilor locali, primar s.Plop

  • Dascal Iurie

    Director TEHAGRODAS, SRL

  • Tizu Valeriu

    Primar com. Petreni,Drochia, Preşedintele Asociaţiei primarilor

  • Grădinaru Vasile

    Preşedintele raionului Drochia

  • Soltan Iurie

    Primar s. Pîrîta, Dubăsari

  • Tataru Victor

    Administrator al Î.I"Tataru Victor"

  • Gațcan Leonid

    Președinte ORP Dubăsari, avocat

  • Nepeivoda Igor

    Vicepreşedinte ORP, Edineț

  • Mosoric Galina

    Preşedinte de onoare al ORP Edineţ, Director CP Edineţ

  • Gudumac Anatol

    Primar s. Trinca, Edineț, Vicepreşedinte ORP Edineț

  • Bînzari Iraida

    Președinte ORP Fălești Preşedinte Raionul Făleşti

  • Babii Viorel

    Vicepreşedinte ORP Fălești

  • Olaru Mihai

    Vicepreședinte ORP Fălești,

  • Paniș Ștefan

    Președintele raionului Florești, Președinte ORP Florești

  • Rusu Petru

    Vicepreşedinte ORP Floreşti, Şef Direcţia Asistenţă Socială, Florești

  • Rusu Svetlana

    Vicepreşedinte ORP Floreşti Director CMF Floreşti

  • Fedoraş Ecaterina

    Preşedinte CAP “La Fontan”

  • Leucă Ion

    Președinte ORP Glodeni, Preşedintelr raionului Glodeni

  • Movilă Ion

    Vicepreședinte ORP Glodeni,Şef ISFST Glodeni

  • Rusu Vlad

    Preşedinte TD Hînceşti

  • Lambos Elena

    Primar s.Cioara,Hîncești

  • Buza Ghenadie

    Preşedintele raionului Hînceşti Preşedinte ORP Hînceşti

  • Blișceac Vladimir

    Vicepreşedinte ORP Hînceşti

  • Chetraru Anatolie

    Preşedinte de onoare OR Hînceşti

  • Sajin Ghenadie

    Preşedinte ORP Ialoveni, Director ISC

  • Petrea Natalia

    Primar s.Costești, Ialoveni

  • Carmanu Lilian

    Vicepreşedinte ORP Ialoveni, primar com.Mileştii Mici

  • Buzatu Victor

    Președinte Organizația de Tineret, Ialoveni

  • Melenciuc Anatolie

    Preşedinte de onoare ORP Ialoveni

  • Priţcan Nicolaie

    Şef SAI Leova

  • Grețu Efrosinia

    Președinte ORP Leova

  • Grosu Vasile

    Primar s. Filipeni, Leova

  • Gangan Ion

    Şef Apă Canal or.Nisporeni

  • Tabără Mihail

    Pensionar

  • Stici Semion

    Membru BE ORP Nisporeni

  • Postolache Marcel

    Şef Oficiul Cadastral

  • Voleac Igor

    Şef Inspectoratul Fiscal

  • Gaidău Constantin

    Preşedinte ORP Ocniţa, consilier raional

  • Atamanenco Andrei

    Vicepreşedinte ORP Orhei

  • Boldurat Ilie

    Preşedintele Asociaţiei Primarilor, Orhei

  • Stratulat Ion

    Preşedinte ORP Orhei, Viceministru MDRC

  • Golub Tudor

    Președintele raionului Orhei

  • Popa Lidia

    Preşedinte OFD Orhei

  • Postu Nina

    Medic-șef al spitalului raional, Rezina

  • Graur Eleonora

    Președintele raionului Rezina. Preşedinte ORP Rezina

  • Tatarov Simion

    Primar or.Rezina

  • Zamurdac Galina

    Vicepreşedintele raionului Rîşcani, Preşedinte OFD Rîşcani

  • Urzică Iurie

    Preşedintele raionului Rîşcani, Preşedinte ORP Rîşcani

  • Cherdivară Mircea

    Director, Școala Profesională, Rîșcani

  • Condorachi Maria

    Viceprimar or.Sîngerei

  • Sîrbu Alexandru

    Primar s.Cubolta, Sîngerei

  • Brașovschi Gheorghe

    Președinte ORP Sîngerei, Primar or.Sîngerei

  • Ababii Angela

    Primar s.Cobîlea, Șoldănești

  • Mîndru Nicolae

    Şef Direcţie de Învăţămînt

  • Filip Pavel

    Prim-ministrul RM

  • Rotundu Svetlana

    Președinte ORP Șoldănești Preşedintele raionului Şoldăneşti

  • Gîtlan Nicolae

    Director Red Nord Vest

  • Guțu Victor

    Antreprenor, Director Kernel Group,Consilier Raional

  • Muntean Ghenadie

    Președintele ORP Soroca, Preşedintele raionului Soroca

  • Nicuță Vladimir

    Vicepreședintele Consiliului Raional

  • Dragan Serghei

    Antreprenor,Director Srl Ermo Group

  • Pînzaru Axenia

    Consilier raional, Contabil - şef SRL „Marialexprim”

  • Cociu Vladislav

    Primar s.Carahasani, Ştefan Vodă

  • Molozea Nicolae

    Președinte ORP Ștefan Vodă, Preşedintele raionului Ştefan Vodă

  • Vrîncean Anton

    Maistru sector de exploatare, Strășeni Gaz

  • Țaca Valentina

    Primar Țigănesti, Strășeni

  • Popa Mihail

    Președinte ORP Strășeni, Președintele raionului Strășeni

  • Tașnicenco Raisa

    Primar s.Musaitu,Taraclia

  • Covalji Fiodor

    Președinte ORP Taraclia

  • Plagov Vasile

    Președinte de onoare ORP Taraclia

  • Manoli Diana

    Președintele ORP Telenesti

  • Popa Haralampie

    Pensionar

  • Harghel Vasile

  • Furculiță Ecaterina

    Vicepreședintele raionului Telenești

  • Chirinciuc Parascovia

    Director CP Ungheni, Vicepreședinte OFD Ungheni

  • Diaconu Mihail

    Director GȚ “Mihai Diaconu”

  • Cațer Sergiu

    Director Ungheni GAZ

  • Gherasimov Petru

    Vicepreședintele raionului Ungheni

  • Guzun Ludmila

    Președinte ORP Ungheni, Președintele raionului Ungheni

  • Cernev Serghei

    Membru CPN

  • Gaidarji Fiodor

    Asistent Deputat , Parlament RM

  • Cernev Andrei

    Inspector Inspectoratul de stat al muncii

  • Filipova Valentina

    Contabil ’Vaicomtrans’’

  • Kopushchulu Gheorgy

    Sef Filiala Gările si Statiile Auto

  • Golosapova Maria

    Tehnic PTS SRL Gagauz-gaz

  • Caici Oleg

    Sef SRL Gagauz-gaz

  • Cadin Georgii

    Sef Registru

  • Mahu Octavian

    Președintele OMP Bălți

  • Onoico Alexei

    Administrator ”Liderdraive” SRL

  • Iordan Serghei

    Șef ÎS ”Cadastru”

  • Harcenco Anatolie

    Pensionar

  • Moldovan Veaceslav

    Director general ”Furnizare Energie Electrică - Nord” SA

  • Gîlcă Valeriu

    Șef ”Remiza de vagoane”, Bălți

  • Plahotniuc Vlad

    Președinte PDM

  • Filip Pavel

    Prim-vicepreședinte PDM; Prim-ministrul RM

  • Diacov Dumitru

    Președinte de onoare PDM

  • Botnari Constantin

    Secretar General PDM